Tag Archives: overpriced

Spilling the Fruit

17 Apr

FruitI often hang out with my neighbor and many time we get on the topic of fresh fruit (he is a nutrition major).  More than once he has tried to explain to me that the food group that most college students miss out on daily is fruit.  I tried to explain to him that fruit is expensive and I don’t really like it.

After he told me that I started to really watch to see how much fruit I did eat.  Turns out I eat alot of fruit flavored candy but not much actual fresh fruit.  I just don’t love it.  Then, I came up with a solution.  I started making smoothies.

It turns out this is a great way to get a serving of fruit, yogurt and milk with minimal effort.  Fresh fruit is the most expensive to buy and I usually steer clear of it – I only really eat apples and every once in a while a green banana or two.  However, I went to a larger grocery store and found a huge frozen fruit section!  You can get all kinds of berries, mangos, pineapple pieces and even some exotic fruits that are frozen and you can literally just dump them into your blender and there you go.  Or in some cases just eat them frozen – I brought frozen raspberries with me to class every morning for like a month….

The other thing is the price of fruit. The frozen stuff isn’t as bad, while it will still run you more than the typical pizza and it is not necessarily a meal, you won’t be missing out on all the nutritional stuff – like vitamins and minerals (or whatever healthy stuff is in there.)

So next time that you are in the store, check out the frozen fruit section and see if there is something that you might be willing to give up and extra Tony’s pizza for but if not then head over to the canned fruits and check out the peaches and pears usually 10/$1 or better!

Advertisements

COFFEE!

23 Oct

coffeeOkay, I love coffee.  I love coffee so much. Coffee is my best friend.  But sometimes coffee is way to expensive.  When I was in high school I used to love Starbucks because it made me feel like one of the “cool kids,” when I was a freshman in college, my dorm was less than 50 feet away from a Starbucks.  Now I work on campus less than 100 feet from a different one!  On campus alone there are 4!

I started spending way to much money at Starbucks just to get a regular coffee without anything special.  I finally reached a breaking point when I ordered a grande white chocolate mocha frappuccino, which somehow cost me over $5.00!!  That was when I said enough is enough.

white castle coffeeI had been given a coffee maker when I graduated high school but never really used it much, well that all changed.  I bought myself a $4 reusable travel mug from Kroger (less than that one cup of sugary, whipped, milk stuff that they should just call a milkshake), and a bag of White Castle Coffee.  If you have never had White Castle Coffee, I would suggest it.  For a 3 pound bag it is right around $5 (about the same price as 1 Starbucks drink!).

If it is the sugar, milk and whipped cream that you crave then you should invest in some of that too.  You can buy cool-whip for $1 a tub and it keeps forever in the freezer.  I really like coffeemate in my coffee so I have some Sugar Free French Vanilla powder, it is about $2.

Now that we have all our ingredients let’s add it up.  Coffee is around $.10 (if a 3lbs bag of coffee is 5 dollars and there are 48 servings in each bag 48 divided by 5 is .10), the coffeemate is around $.10 and then the mug is $4 but the more that you use it the less it costs.

kahlua

If I can make a cup of coffee for less than a quarter, why am I buying Starbucks???!!! Is it because I love their coffee?  No.  Kahlua coffee is by far the best that I have ever tasted, White Castle comes in a close second, then Maxwell House, Folgers, and 8 o’clock.  Is it because it is convenient?  Well sometimes that might be the case but if your coffee maker has a timer on it.  You can get it all ready before you even go to bed and then it can automatically make itself so that once you are ready in the morning so is your coffee.  Do I buy Starbucks because I am forced?  No.  The only reason that I can think of for buying it is that all my friends do it and I still want to be the “cool kid.”  Well that has all changed.  Starbucks will never again steal my money!

Now I challenge you to make your own coffee for a week and do not buy it from anywhere else.  If you feel like you like strong coffee do not put in 3 or 4 scoops of coffee, instead buy a darker roast that will be stronger flavored and you will not have to use as much saving you money.

Although this might not sound appetizingyou some of you my favorite drink that I make myself is Cuban roasted coffee, with 1 packet of sweet ‘n low and some lemon juice with a slice of lemon in it!  What are some of the speciality drinks that you like to make yourself?

What a pain in my bbb….books?

22 Jan

As college students we know what it is like to have to buy books, which can be terribly overpriced and extremely dry to read.  Here are some of my best tips for buying books and ones that I use every semester to save me hundreds of dollars:

Get a list of books for all your classes from the University Bookstore (including the ISBN number if listed) and then copy the ISBN number (or title if ISBN is not given) and paste it into these searches:

This is what I do first and then I compare the best price for each book to the university bookstore price to see how much I save, if it is cheaper to buy the book on any of these sites, do it!  Something that you want to watch out for is renting books. While this may seem like a great idea, I am NOT a big fan, if you can buy the book and for the same price or a dollar or two more, definitely do it, that way at the end of the semester when you go to sell them back you can at least make a few dollars (even though it will probably only be enough to buy a soft drink with…..) still better than nothing.

Next, go to the first day of class to actually see if you will need the book, professors will tell you this information right away and they will also mention if you need the exact same edition or not, in which case if you do not, I suggest buying older editions, while the page numbering may be slightly different, and there is one sentence that is changed in the whole book this is the much cheaper route.

If the professor says that you do no need the book, do not buy it!! You don’t want it just sitting around collecting dust if you never use it and who wants to buy something they never use? (If you lived in the tropics you wouldn’t buy a snowmobile).

The last strategy before shelling out all the dough is to look on social media sites such as Facebook for people or groups that are selling textbooks that you will be interested in.  This is the best option because students cannot or don’t want to sell their books back for really cheap when they can sell it to other students for more, however, it usually is not more than $20, which is more than any bookstore will give them and less than any bookstore will sell it to you for.  So its a win-win all around.

%d bloggers like this: